Education / Oktatás

5G/6G - A jövő hálózatai adatközpontokban és közöttük 

5G hálózatok

5G hálózatok

Okos-telefon, táblagép, TV, laptop, szenzorok, zenelejátszó, távirányító, kapucsengő, minden vezeték nélküli összeköttetéssel, mobil hálózaton működik. A mindig-mindenhol jó minőségű adatátvitel életünk részévé vált. Mind több kreatív, új alkalmazás születik. Eredeti, egyszerű és nagyszerű megoldások kidolgozása, átjárás a hálózatok között, az infrastruktúra optimalizálása, rendelkezésre állás növelése, minőség javítása, energiafogyasztás csökkentése, szakmai műhelyünk célja. Az 5G hálózatok fogalma nemcsak új rádiós interfész kidolgozását jelenti, hanem a fenti tarkaság összefogását egy egységes és hatékony infrastruktúrába mely a tárgyak Internetének (IoT) és az okos város (Smart City) megoldások alapját képezi.

Vezető konzulens: 

Dr. Cinkler Tibor

Felhő alapú technológiák és alkalmazások

Cloud native, Kubernetes, microservice, service mesh, OpenFlow: olyan technológiák, amik alapvetően változtatják meg a jövő alkalmazásait, azok fejlesztését és üzemeltetését. A legnagyobb tech óriások, mint a Google, Microsoft vagy az Amazon, mellett számos kis cég és startup is részt vesz az új ökoszisztéma kialakításában, mivel az open source alapokon való építkezés bárki számára lehetővé teszi az új ötletek kontributálását. Ebben az új világban a konténerekből felépített alkalmazásainkat egy felhő platform menedzseli, ami képes az aktuális igényekhez igazodóan indítani/leállítani/átmozgatni konténerek százait, míg a konténerek közötti folyamatos kommunikációt szoftver-alapú hálózatok oldják meg. Szeretnéd megérteni és kipróbálni ezeket az új technológiákat? Esetleg hatékonyabbá tenni a működésüket? Vagy megnézni, mit nyer velük pl. egy AR/VR alkalmazás? Szeretnél csatlakozni az Ericsson kutatási központjának egyetemi műhelyéhez, ahol ezeket kutatjuk? Akkor csatlakozz csapatunkhoz! 

Vezető konzulens: 

Dr. Sonkoly Balázs

Felhő alapú hálózatok

Ha nem közvetlenül az asztalodon lévő számítógépet használod, máris könnyen a felhőben találhatod magad! A felhő egy olyan komplex informatikai rendszer, amelyben sokféle technológia együttműködik, hogy a nyújtott alkalmazások, szolgáltatások bárhonnan, bármilyen eszközről könnyen elérhetőek legyenek.

A műhelycsoport a felhőben futó hálózati szolgáltatások optimalizált létesítésére és működtetésére fókuszál. Ehhez a következő technológiai alapok alapos ismerete szükséges: A szerverek és a hálózatok virtulaizációja kiemelt fontosságú szerepet kap a felhő alapú rendszerekben, mivel mind a virtuális gépektől, mind a hálózatoktól is sokkal nagyobb rugalmasságot igényel. A műhelycsoport munkája során különböző virtualizációs környezetekkel (virtuális gép, konténer (pl. Docker), unikernel) dolgozunk.

Vezető konzulens: 

Dr. Maliosz Markosz

Megbízhatóság és útvonalválasztás

Napjainkra az Internet kezd egyeduralkodó kommunikációs platformmá válni. A hagyományos telefon, televízió és rádió helyett ma már egyre több kommunikáció zajlik az interneten keresztül e-maileken és weblapokon keresztül, és a hagyományos csatornák helyett pedig egyre többen választják az internet telefont, internet rádiót, internet TV-t. Ez a folyamat óriási nyomás az Internet szolgáltatókra, hogy megbízható szolgáltatást nyújtsanak, ne csak a kiemelt ügyfeleiknek, hanem mindenkinek. Ez a növekvő igény forradalmasítani fogja a távközlési hálózatok működését és rákényszeríti a szolgáltatókat, hogy áttérjenek a jelenleginél sokkal megbízhatóbb rendszerekre. Ennek az áttérésnek zökkenőmentesen a háttérben kell lezajlania, az Internet Protokollra épülő rengeteg már működő eszköz módosítása nélkül.

Vezető konzulens: 

Dr. Tapolcai János

AI & IoT

Mitől okos egy város? Leginkább a minket körülvevő  intelligens környezettől, és a helyfüggő, személyre szabott alkalmazásoktól, szolgáltatásoktól. A vásárlókat felismerő kirakatokról, az egymással beszélgető járművekről, vagy a szemüvegünk lencséjén megjelenő turisztikai információkról korábban csak sci-fi regényekben lehetett olvasni, de ma már mindez valóság! Ráadásul ma már a tárgyak is Interneteznek (Internet of Things - IoT) amivel minden kütyü eösszekapcsolódik és okossá válik. Műhelyünkben a szenzoroktól kezde a felhőben működő alkalmazásokig, minden területen lehetőség van bekapcsolódni az okos városok és az IoT eszközeinek megismerésébe és fejlesztésébe. Foglalkozunk szenzor tervezéssel és építéssel (Arduino, STM32, ESP, RaspberryPi), szenzorrádiós kommunikációval (nRF24, Bluetooth, WiFi, LoRa), IoT keretrendszerekkel, okosváros és IoT alkalmazásokkal, szolgáltatásokkal (Android, Unity).

Vezető konzulens: 

Dr. Fehér Gábor

 Az újfajta adatgyűjtési módszerek és adatbányászati technikák, a „big data” információrobbanás révén a sport analitika komplexitása és jelentősége meredeken ível. A sport analitika területén találkozik a tudományos kutatás és az élénk társadalmi érdeklődés. A meccsek statisztikái és eseménynaplói, valamint a többkamerás videofelvételek alapján modelleket állíthatunk fel a játékosok, csapatok, taktikák megértése és a meghatározó események előrejelzése céljából.  Többek között az alábbihoz hasonló, komplex kérdésekre is kereshetjük a választ:  A modern műszaki tudomány módszerivel hogyan segíthető az utánpótlásnevelés?  Illeszkedik-e a játékos egy adott csapat vagy játékrendszer egyedi stílusához? Statisztikailag alátámasztható döntést hozott-e a játékos egy adott szituációban? 

A kérdésekre adott válaszaink  izgalmasak lesznek mind az alkalmi néző, mind a megrögzött szurkoló számára, viszont a hangsúlyt az edzők,  játékosmegfigyelők és játékosok munkájának segítésére helyezzük.

Vezető konzulens: 

Dr. Toka László

Oktatás

HSN Lab oktatói tartanak kurzusokat a BSc, MSc és doktoranduszi (PhD) képzésben egyaránt. Szemeszterenként több, mint 100 hallgató végzi önálló laboratórium, szakdolgozat- vagy diplomatervezési feladatát a HSN Laborban.